Інформація для осіб похилого віку
З приводу святкування Міжнародного дня людей похилого віку, відділ соціального захисту населення Клішковецької сільської ради підготував інформацію щодо основних допомог для осіб похилого віку.
Їх матеріальна підтримка залишається одним з головних напрямів соціальної політики держави та громади вцілому.
Коротко дамо відповіді на найпоширеніші запитання про соціальну підтримку осіб похилого віку:
Чи потрібно звертатись в Управління соцзахисту для оформлення субсидії?
Починаючи з 1 грудня 2022 р. призначення житлових субсидій та прийом громадян з цих питань здійснюється органами Пенсійного фонду України. Крім того, можна подати заяву про надання житлової субсидії онлайн, через:
портал «Дія» (https://diia.gov.ua/)
вебпортал електронних послуг ПФУ (http://portal.pfu.gov.ua/)
мобільний додаток Пенсійного фонду України.
Водночас залишилася можливість звернення громадян з питань надання житлових субсидій до уповноважених посадових осіб виконавчого органу місцевої ради відповідної територіальної громади та посадових осіб ЦНАП
Громадяни самостійно обирають зручний для себе канал інформаційної взаємодії. Слід зазначити, що діє екстериторіальний принцип прийому громадян Пенсійним фондом України. Тобто людина може звернутися за соціальною підтримкою до будь-якого відділення ПФУ незалежно від місця проживання.
Коли подавати документи на субсидію?
За житловою субсидією можна звернутися в будь-який місяць року, у разі виникнення потреби в державній підтримці у Вашої родини.
Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону. Вона розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня).
Після закінчення терміну отримання субсидії органи Пенсійного фонду України здійснюють самостійно її розрахунок на наступний період без звернень громадян (крім окремих категорій домогосподарств, зокрема ВПО).
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.
У разі звернення за призначенням житлової субсидії протягом двох місяців з початку опалювального сезону вона призначається з початку такого сезону. А у разі звернення за призначенням житлової субсидії протягом трьох місяців після підвищення тарифів, – субсидія призначається з місяця такого підвищення.
Чи субсидія нараховується, якщо є борг за житлово-комунальні послуги?
Відповідаємо: У разі звернення з повним пакетом документів (заява+декларація) набір комунальних послуг, на які домогосподарство хоче отримувати житлову субсидію, зазначається в заяві.
Саме зазначені в заяві послуги будуть аналізуватися на предмет регулярності оплати.
У разі звернення за субсидією за спрощеною формою заяви, органи Пенсійного фонду України на підставі інформації, наданої надавачами житлово-комунальних послуг, за умовчанням аналізують повний перелік наявних в житловому приміщенні послуг.
Житлова субсидія НЕ призначається, якщо Пенсійним фондом отримано від надавачів житлово-комунальних послуг інформацію про наявність в особи простроченої на понад 3 місяці заборгованості зі сплати за ЖКП, яка перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн).
Водночас, навіть за таких обставин, житлова субсидія може бути призначена, зокрема, у разі укладення договору реструктуризації заборгованості між надавачем та споживачем комунальної послуги. Копія такого договору долучається до заяви на субсидію.
Крім того, у разі відмови в призначенні житлової субсидії у зв’язку із заборгованістю з оплати житлово-комунальних послуг, людина може звернутися із новою заявою про призначення субсидії, де буде зазначено перелік тих послуг, за якими заборгованість з оплати відсутня.
Чи можна оформити пенсію за віком, якщо наразі я знаходжусь за кордоном? Як це зробити?
Українці, які – через війну або з інших причин – виїхали за кордон та набули там пенсійного віку, можуть оформити пенсію дистанційно, за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України.
Для цього потрібно зайти на вебпортал (https://portal.pfu.gov.ua/) та вибрати вкладку «Заява про призначення пенсії», ознайомитись з інформацією, яка з’явиться на екрані, і потім перейти за посиланням «Вхід».
Увійти до особистого кабінету можна за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП).
Якщо ви його не маєте, – отримати КЕП можна безкоштовно й онлайн, виконавши декілька нескладних кроків (описаних у відеоінструкції bit.ly/3ZX31ne)
Після входу виконати такі кроки:
Крок 1 – у розділі “Щодо пенсійного забезпечення” оберіть вкладку “Заява на призначення пенсії”. Дайте згоду на дистанційне інформування, обравши спосіб отримання повідомлень про опрацювання Вашої заяви. Натисніть “Продовжити” та оберіть вид пенсії, наприклад – “Пенсія за віком”;
Крок 2 – дайте відповіді на питання анкети-опитування для заповнення атрибутів звернення та надайте згоду на передачу та обробку своїх персональних даних (поставте позначку);
Крок 3 – прикріпіть скан-копії необхідних документів, підготовлених згідно з вимогами щодо сканованих копій документів за наведеним перед формуванням заяви переліком.
Після цих етапів на екрані з'явиться повна форма заяви про призначення пенсії. У разі потреби форму заяви можна відредагувати.
Для завершення всіх операцій, заява підписується за допомогою КЕП та відправляється до ПФУ натисканням кнопки «Підписати та відправити до ПФУ».
За результатами опрацювання заяви Ви отримаєте інформацію про стан обробки та відповідне рішення.
Запитуєте: Чи можливе призначення пенсії онлайн? Як працює ця послуга?
Відповідаємо: для призначення пенсії онлайн необхідно подати онлайн заяву на призначення пенсії, після чого застрахованій особі достатньо буде лише один раз відвідати відділення ПФУ для отримання свого пенсійного посвідчення.
Більш детально - опис послуги
Послуга дає можливість застрахованій особі (заявнику) самостійно подавати заяву та скан-копії всіх необхідних документів з метою подальшого постійного отримання того чи іншого запитуваного заявником виду пенсії.
У заяві на призначення пенсії заявник повинен вибрати територіально найближче від нього відділення ПФУ, де він має намір оформити пенсію, а також відзначити потрібний йому вид своєї майбутньої пенсії, вказати адресу місця проживання та надати відомості про свій паспорт.
Також в цій заяві застрахована особа може вказати свою електронну пошту та номер телефону для того, щоб потім вона могла відстежувати хід виконання своєї заявки.
Далі заявник мусить прикріпити підготовлені їм скан- копії документів, а також вказати спосіб отримання пенсії: через АТ ˮУкрпошта” або через уповноважений банк (зазначити банківський рахунок та інші банківські реквізити тієї пластикової картки, на яку буде перераховуватися майбутня пенсія).
Чи відрізняється перелік документів для оформлення різних видів пенсії?
Слід мати на увазі, що для кожного виду пенсії є свій перелік документів, необхідних для її оформлення. Якщо людина виходить на пенсію за віком, то набір документів простий - паспорт, ідентифікаційний код та трудова книжка.
Якщо ж, наприклад, пенсія призначається по інвалідності, то повинні додаватися документи для обґрунтування цієї інвалідності.
Заявник повинен заздалегідь зробити скан-копії всіх необхідних йому документів для призначення того чи іншого виду пенсії. Потрібно пам'ятати, що розмір кожного файлу з сканованим документом не повинен перевищувати 1 Мб.
У разі призначення пенсії за віком відповідна заява може бути подана заявником не раніше ніж за місяць до досягнення ним пенсійного віку.
Для подання заявки необхідно також врахувати, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:
Пенсія за віком призначається з дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, наступного за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Також Ви можете скористатися порталом Дія за посиланням
Спосіб електронної ідентифікації
Кваліфікований електронний підпис, Логін та пароль (можна скористатися лише після попереднього відвідування того чи іншого відділення ПФУ з метою отримання там реєстраційного коду).
Як отримати послугу
Подати заяву та відповідний (необхідний для отримання того чи іншого виду пенсії) перелік документів через портал Пенсійного фонду України. https://portal.pfu.gov.ua/ .
Строки надання послуги
Рішення щодо надання пенсійного забезпечення приймається протягом 10-ти робочих днів, впродовж яких співробітниками відділення ПФУ надсилається заявникові СМС-повідомлення про призначення пенсії або ж про необхідність уточнення даних.
Вартість послуг - Безоплатно
Результат послуги - Надання заявникові відповідного пенсійного забезпечення згідно з тим чи іншим (запитуваним ним) видом пенсії.
Також Ви можете скористатися порталом Дія за посиланнямhttps://diia.gov.ua/services/priznachennya-pensiyi
З нагоди святкування Міжнародного Дня похилого віку приєднуємося до привітань на адресу тих людей, за плечима яких багаторічна і старанна праця, вірна служба, заслуги і досвід, який необхідний всім нам. Ви і досі потрібні нашому суспільству! Зі святом Вас! Здоров’я Вам і благополуччя!