КЛІШКОВЕЦЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Чернівецька область, Дністровський район

Підсумок 2016 року: 20 відсотків буковинців об`єднались у громади

Дата: 13.01.2017 15:25
Кількість переглядів: 838

Фото без описуТест на дієвість здавали у 2016 10 громад-першопрохідців, які об`єднались у 2015 році. Вони вчились самостійно господарювати, планувати бюдждети і штати, покращувати свою інфраструктуру. Експерти відзначають: за один рік у громадах зробили те, що не було зроблне за усі роки незалежності. 10 громад, які об’єднались у Чернівецькій області у 2015 році - Глибоцька ОТГ, Волоківська ОТГ, Великокучурівська ОТГ, Сокирянська ОТГ, Вашковецька ОТГ, Усть-Путильська ОТГ, Мамалигівська ОТГ, Клішковецька ОТГ, Недобоївська ОТГ, Рукшинська ОТГ, вже із 1 січня 2016 вийшли на пряме бюджетне фінансування.

Держава виділила громадам усі необхідні кошти і навіть більше, сказав 14 лютого 2016 року у програмі «Суть речей» експерт Ігор Бабюк. Утім законодавчих механізмів – бракувало: «…фактично вони отримали окрему стрічку в державному бюджеті і відповідно, вони отримують не тільки власні доходи, а в тому числі державні субвенції, тобто базову дотацію, це те, що їм не вистачає і плюс державні субвенції: освітню, медичну, навіть я скажу, держава трішки перестаралася, дала навіть субвенцію на вторинну медичну допомогу і деякі громади, так як Рукшинська, вони не можуть освоїти, у них нема власних лікарень і їм потрібно цю субвенцію віддавати в район.

 

Я думаю, що громади в частині фінансування і повноважень, вони задоволені... В частині законодавчого обґрунтування…, то там є багато запитань. …процес реорганізації був загальмований, бо не було внесено змін до законодавства щодо реорганізації …Також є багато проблем, які пов’язані з кадровими питаннями, з питаннями реорганізації юридичних осіб, де були засновниками ці старі сільські ради, які треба теж перереєструвати і утворити», - сказав Ігор Бабюк. «Мали проблеми із затримкою зарплатні, бо казначейство не знало, як правильно нараховувати заробітну платню працівникам. Окрім цього, ми почали запускати реєстраційні служби, центри надання адміністративних послуг, - розповів Інформаційному агентству АСС голова Глибоцької ОТГ Гриорій Ванзуряк, - Пропрацювали два тижні – і отримали повідомлення з Міністерства фінансів та держказначейства, що наші рахунки заблоковані через те, що в бюджетному кодексі не виписана норма надання послуг ОТГ. Тобто послуги ми надавали, а кошти змушені були перераховувати в районний бюджет. І лише два тижні тому депутати врегулювали цю норму, яка, втім, до сьогодні ще не підписана.

 

Та найголовніше – головам новоутворених громад та й самим мешканцям потрібно було вчитись грамотно господарювати та рахувати – на що й куди витрачати кошти , як планувати штати і думати, як заробляти кошти, щоб розвивати свою громаду. Зрештою, всі громади в 2016 році показали хорошу динаміку зростання бюджетів як по власних надходженнях(зросли в 2-2,5 рази), розповіла Інформаційному агентству АСС Керівник обласного Офісу реформ Тетяна Татарчук: Показники успішності їхньої роботи – це покращення комфортності та якості життя для мешканців, це реалізовані 65 проектів за кошти державної субвенції на розвиток інфраструктури, а також численні проекти, реалізовані за власною ініціативою та за рахунок власних джерел.

Серед здобутків об’єднаних громад – Глибоцька ОТГ: закупівля медичного автомобіля, відремонтована станція первинної медико-санітарної допомоги та отримана ліцензія на надання медичних послуг, новий спортивний майданчик (виграний проект від Фонду братків Кличків), відкрився Центр надання адміністративних послуг, відремонтовані дороги в селах громади, встановлено автобусні зупинки та запущено соціальний автобусний маршрут селами громади, започатковано вивезення сміття по селах, встановлено освітлення центральних вулиць у селах. Великокучурівська ОТГ: капітальний ремонт доріг у громаді, будівництво ЦНАПу (виграний проект GIZ), відремонтований ФАП у с. Тисовець, Будинок культури Сокирянська ОТГ: придбано сміттєвоз, баки для роздільного збору сміття, обладнано місця для збору сміття, здано в експлуатацію очисні споруди, відремонтовано школи в місті Сокиряни та селі Коболчин, ДНЗ в Сокирянах, побудовано дитячий майданчик, здійснено благоустрій центральної частини міста Мамалигівська ОТГ: здійснено ремонт та енергоефективні заходи в школах громади, закуплено цінну комунальну техніку для коригування дорожнього полотна, асенізаторну техніку.

 

Фото без опису

 

За рік у Рукшинській ОТГ відремонтували школи та мед заклади. Практично у всіх ОТГ здійснено проекти з ремонту та збільшення енергоефективності в будівлях бюджетної сфери: освітні заклади, ФАПИ, амбулаторії. Цих успіхів вдалося досягти не лише завдяки державній підтримці, але і завдяки мобілізації зусиль громади, яка нині суттєво впливає на вибір пріоритетних проектів, їхню реалізацію, контролює якість виконання робіт. Кожен мешканець відчуває частину власної відповідальності за розвиток села/селища/міста, частіше спілкується з владою, має більше можливостей реалізувати власні ініціативи, бути почутим, - констатує Тетяна Татарчук.

Нині в громадах активно проходять збори громадян, де голови ОТГ звітують про пророблену роботу. Це теж новація, адже нинішні керівники зацікавлені у подальшій підтримці ініціатив, реалізованих за перший рік децентралізації.

В 2016 році утворено ще 6 об’єднаних громад, 11 та 18 грудня в них відбулись перші місцеві вибори: Красноїльська ОТГ, Чудейська ОТГ, Сторожинецька ОТГ, Вашківецька ОТГ Вижницького району, Вижницька ОТГ, Тереблеченська ОТГ. Експерти відзначили невисоку явку на виборах і те, що на виборах до ОТГ попередньо лідирують діючі голови Таким чином нині в області функціонує 16 ОТГ, в яких проживає більше 200 тисяч осіб населення (біля 20% населення області). Найбільша ОТГ – Сторожинецька (об’єднала районний центр і 12 сіл району, населення – 35 тисяч), найменша – Усть-Путильська (2 населених пункти – Усть-Путила та Мареничі, населення – 1250 осіб), - підсумовує експерт Тетяна Татарчук.

Розповіла керівник регіонального Офісу реформ Тетяна Татарчук і про подальші прогнози об’єднання громад: Триває процес утворення Магальської громади (Новоселицький район), Конятинської та Селятинської громад (Путильський район), нещодавно відбулись слухання щодо об’єднання Мамаївців з Лужанами Кіцманського району. За прогнозами, в наступному році можуть бути утворені ще 5-6 громад.

При прийнятті законодавства, яке створить механізм добровільного приєднання до вже утворених ОТГ, а також врегулює механізм утворення громад на межі районів, громади ставатимуть більшими, спроможнішими, і їхня кількість може бути більшою. Наразі прийняття децентралізаційних законів є необхідною передумовою для активізації процесу об’єднання громад, і однією з проблем, чому цей процес не йде так швидко.

Процес об’єднання громад є незворотнім, і результати першого року діяльності ОТГ показують, що люди на місцях вчаться хазяйнувати, маючи при цьому ресурси, повноваження і відповідальність перед мешканцями. А це головні принципи субсидіарності та підзвітності громаді, викладені в Європейській Хартії місцевого самоврядування.

Джерело: Агенція АСС


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь