КЛІШКОВЕЦЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Чернівецька область, Дністровський район

Сьогодні Леоніду Каденюку виповнилося б 69 років.

Дата: 28.01.2020 17:06
Кількість переглядів: 733

28 січня, першому і єдиному космонавту незалежної України, нашому дорогому земляку Леоніду Каденюку могло би виповнитись 69 років.
Як відомо, він раптово помер 31 січня 2018 року під час пробіжки у районі Царське село в Києві.

На Хотинщині відбулися презентації його книги «Місія – Космос», яка вражає, змінює уявлення про нашу унікальну планету. Це захопливі та детальні розповіді, глибокі думки людини, мрія якої в результаті титанічної праці здійснилася.

Фото без опису

«Леонід Каденюк намагався піднести свого читача у космос, і це йому вдалося!», – так висловився восьмикласник Клішковецького опорного закладу освіти ім. Л. Каденюка Юрій Подря під час урочистої лінійки. Школярі пригадали життєвий шлях та досягнення Героя України, а також поділилися враженнями про книгу «Місія – Космос». Прочитавши її, діти і дорослі довідаються чимало нового про космонавтику, незвіданого – про планету, захоплюючого – про Всесвіт.

Цікаво розповіла про космонавта, його шлях до високої мрії і політ на орбіту керівник музею «Буковина – край космічний» Наталія Мельничук.

У Хотині того ж дня книгу презентували освітянам."Вона вас захопить і переверне світогляд", – казали промовці, представляючи змістовну, гарно оформлену, з якісною поліграфією книжку «Місія – Космос». І ще: "Від читання цієї книги важко відірватися, а деякі думки Каденюка хочеться записати у нотатки, щоб не забути". Наприклад, слова, що неможливо вдосталь надивитися на Землю з орбіти, що вражає тонкий прошарок атмосфери, завдяки якому на ній існує життя. І що людство має берегти планету і все живе на ній.

– Прочитавши цю книгу, ви багато нового відкриєте для себе, зокрема і про Леоніда Костянтиновича – не лише як космонавта, льотчика-випробувача, а й письменника, вченого і філософа, за всіма мірками унікальну людину, – сказала Наталія Мельничук.

Адже Каденюк пройшов багато випробувань, відбір серед тисяч чоловік, освоїв найбільшу кількість літальних апаратів серед членів екіпажу, з яким полетів у космос з мису Канаверал у США. А своєю працею в американсько-українському біологічному експерименті з вирощування рослин у космосі сприяв започаткуванню космічної біології. Про це розповів ініціатор заходу Василь Боднар. А ще наголосив, що Леонід Каденюк за своє досить коротке життя, багато досяг та прославив своє село, свій край і Україну – як космічну країну – на весь світ.

Сайт molbuk.ua зібрав п'ять цікавих фактів про відомого космонавта.

1. Щоб потрапити до льотного училища, Каденюку довелось дописати собі один рік. Туди приймали з 17 років, а йому було ще 16. Так, під час проходження комісії у районному центрі зізнався комісару, що для вступу не вистачає одного року. Після вмовлянь той подзвонив у РАГС і попросив виписати нову метрику. "Може коли-небудь ми будемо зустрічати його на космодромі з квітами. Давайте допоможемо цій молодій людині", — сказав комісар у телефон.

2. Якщо порахувати загальну кількість часу, який космонавт провів у небі, цей показник перевищить 2 400 годин. Тобто, Каденюк відпрацював в небі 100 повних діб без посадки.

3. Для сигналу пробудження під час польоту на "Колумбії" Каденюк обрав Гімн України, який прозвучав у космосі двічі. Також під час цього польоту вперше у космосі побували герб і прапор України. Також Каденюк взяв у космос портрет Тараса Шевченка та "Кобзар", який він згодом подарував Національному музею Тараса Шевченка в Каневі.

4. Каденюк організував два вечори української пісні у виконання Дмитра Гнатюка "Два кольори", "Черемшина", Софії Ротару з піснею "Мій рідний край", а також піснями Назарія Яремчука.

"Американцям так сподобалися наші пісні, що вони почали вивчати українську мову — сказав Леонід. Перший космонавт незалежної України сказав, що всім членам екіпажу "Колумбії" він подарував вишиті хрестиком українські сорочки і астронавти в них сфотографувалися", — розповідав Каденюк.

5. У 2021 році у прокат вийде фільм про першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка "Місія — Космос". Кошторис фільму - біля 4 мільйонів гривень.

"Місія — Космос" - це розповідь не тільки про втілення мрії Леоніда Каденюка, яка зародилася у нього ще в ранньому дитинстві, а й про навчання та роботу, які привели його від порога скромної хати в селі Клішківці до сходинок космічного корабля. Саме під такою ж назвою у 2017 році наш земляк випустив свою книгу.



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь