ДО УВАГИ БІЗНЕСУ – ЩЕ РАЗ ПРО ПЕРЕВІРКИ ДЕРЖПРАЦІ

Дата: 04.10.2018 10:42

Із завтрашнього дня розпочнуться перевірки дотримання вимог законодавства про працю.

Вашій увазі інформація про те, за який період можуть застосувати штрафні санкції та який їх розмір.

У роз’ясненні Мінсоцполітики ( лист від 05.01.2018 р. №8/0/22-18/134 ) вказано,  що відповідальність роботодавця у вигляді штрафу за порушення трудового законодавства регламентована ст. 265 КЗпП. Ці штрафи є фінансовими санкціями. Оскільки дана стаття не визначає строків давності, застосовуються загальні строки, передбачені Податковим Кодексом – 1095днів. Застосовуються за період з 1 січня 2015року. Аналогічне роз’яснення було надано і Держпраці.

Щодо розмірів штрафів – насправді вони космічні і на даний період складають:

Порушення

Розмір штрафів, грн.

• фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору,
  •  оформлення працівника на неповний робочий час в разі фактичного виконання роботи повний робочий час,
  •  виплата заробітної плати без нарахування і сплати єдиного соціального внеску та податків

за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення - 111 690

Порушення термінів виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, більш ніж за один місяць або виплата їх не в повному обсязі

11 169

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (у т.ч. відсутність доплат  за роботу в нічний час,  вихідний або святковий день, понаднормову роботу та ін.)

за кожного працівника - 37 230

Недопуск до проведення перевірки або створення перешкод у її проведенні

11 169

Недопуск до проведення перевірки з питань виявлення таких порушень, як: фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту); оформлення працівника на неповний робочий час в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві; виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків

372 300

Безумовно, бізнес має працювати в правовому полі, і права найманих працівників мають дотримуватись. Однак вважаємо, що розмір штрафів має бути адекватним до вчиненого порушення і не ставити під загрозу існування бізнесу в цілому. Тому  рекомендуємо малому бізнесу  здійснити внутрішній аудит усієї документації, що стосується оформлення трудових відносин для убезпечення себе від непомірних штрафів, які можуть звести нанівець ваш бізнес.

Інформація підготовлена в межах реалізації проекту

ЄС M4EG «Різні громади – спільні рішення для економічного зростання»